Bu haber kez okundu.

Dr. Hasan Aktoprak: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri dünyada kullanılan yöntemler

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kimdir Hasan Aktoprak?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1996 yılında mezun oldum. Bir süre Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yaptım. Askerliğimi Tabip Asteğmen olarak yaparken sınavlara girdim ve askerlik hizmetinin hemen ardından 2000 yılında Hava Tabip Teğmen rütbesiyle Türk Hava Kuvvetlerine katıldım. Uçuş Hekimliği üzerine eğitimler aldım. Uçuş Tabibi olarak Konya, Bandırma ve Malatya’da görev yaptım. Yarbay rütbesiyle emekliye ayrıldım. Medipol Üniversitesinde Mezoterapi, Akapunktur, Ozon Terapi, Kupa Terapi, Sülük ve Hacamat konusunda eğitimler aldım. Aslında aklımızda memleketimize, Antalya’ya yerleşmek vardı ama eşim öğretmen, çocuklar burayı seviyor. Sevdiğimiz dostlarımız, çevremiz Bandırma’da olduğu için Bandırma’ya yerleşmeye karar verdik.

Akupunktur ile ilgili tek aklımıza gelen vücuda iğne batırılması… Nedir Akupunktur tam olarak?

Akupunkturun geçmişi çok eskiye dayanıyor. Kayıtlara göre 5 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Çin kökenliği olduğu kabul edilir ama bazı kaynaklar Uygur Türklerine dayandırıyor. Akupunktur vücudun dengesini yerine getirmedir. İğneli bir tedavidir. Normal sinir sisteminden, lenf sisteminden farklı olarak vücudumuzda belli meridyenler olduğunu söyler. Bu meridyenler normal bir elektrik noktası gibi yakın noktalar uzak noktalar diye tabir edebileceğimiz noktalardan oluşur. Bu meridyenlerin isimleri organ isimleridir ama gerçek organlar ile ilgisi yoktur. Vücutta birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalara kişinin şikâyetlerine göre tedavi amaçlı kullanılır. Sadece vücut değil kulak akupunkturu da vardır. Bunu Çinliler daha çok yapar ama özellikle son yüz yılda Fransa başta olmak üzere Avrupa’da yaygın kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kulaktaki her bir noktayı tarayan bir cihaz geliştirilmiş ve buna göre iğneleme yapılıyor. Özellikle ağrı konusunda çok iyidir. Böbrek taşı ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, migrene kadar iyi sonuçlar alınabiliyor.

Ama sadece kulağımızda değil vücudun her noktasında akupunktur noktaları var değil mi?

Evet.. Ama tüm tedavilerin ortak noktası akupunktur noktaları… Örneğin; sülük tedavisinde de akupunktur noktalarını kullanıyoruz. Tüm geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinde temel noktalar akupunktur noktalarıdır. Bu yüzden akupunkturu bilmek önemli...

Ne kadar sıklıkla yaptırmak gerekiyor?

Önerim hafta bir gelinmesi… Şu an maddi olarak burada yaptığımız en uygun tedavi yöntemi. Tabii ekonomik durum ile de ilgili ama ben 8-10 seans alınmasını öneriyorum kesin sonuç almak için. Ama dördüncü veya beşinci seanstan sonra zaten “hocam ağrım yok zaten kesildi” deyip gelinmiyor. 3-4 ay sonra “Evet hocam keşke birkaç seans daha alsaymışım” diyenler oluyor. İnsanlar çevrelerine öneriyor, komşusunu alıp geliyor ve insanların dertlerini çözmenin mutluluğu paha biçilemez.

Acı veriyor mu?

Normal bir iğne batması gibi değil. Hastanın şikâyetine göre bazı noktaların acıdığını söylüyorlar. Örneğin kemiğe yakın bazı noktalar biraz acıyor. Ben kendimde de denedim. Onun haricinde çok can yakan bir yöntem değil.

Hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Cilt bakımı, bölgesel zayıflama, lazer epilasyon, mezoterapi, ozon terapi, kupa terapi… Şu an yapmıyorum, istersem yapabilirim ama sülük tedavisi de çalışma alanlarımız arasında. Kullandığımız cihazların hepsi alanında en iyi cihazlar. Bu konuda iddialıyız. Sadece doktor bazlı çalışan firmalar ile görüşüp cihazlarımızı aldık. Cihaz ve kullanılan ürünler konusunda ciddi bir yatırım yaptık. Pek çok büyük şehirde, büyük merkezlerde olmayan cihazlara sahibiz.

Türkiye’de geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemleri konusunda bir atılım var değil m?

Avrupa bu konuda gerçekten iyi çalışıyor. Buna çok ciddi fonlar ayırmışlar. Dünyanın hangi yerinde hangi geleneksel yöntem varsa onu inceleyip yayınlar yapıyorlar. Anadolu’da yıllardır yapılan kupa terapisi dünyada ünlü futbolcular yaptırınca popüler oldu. Hâlbuki yüzyılladır Anadolu topraklarında dedelerimizin, ninelerimizin uyguladığı yöntemler var.   Türkiye’de de bu konuda yasal düzenlemeler yapıldı. Eğitimini almış hekimler tarafından uygulanması gerekiyor. Almanlar diş akupunkturu yapıyor mesela. Dişteki bir problemin vücuttaki başka problemleri tetikleyeceğini söylüyor ve diş akupunkturu yapıyorlar. Ama kulak noktaları gerçekten mucizevî… Mesela korsanlar eskiden altın küpe takarlarmış ama delmezlermiş. Görmeyi keskinleştirmek için… Başarılı sonuçlar aldığımız ve ekonomik olarak da uygun olan bir yöntem akupunktur.

Son dönemde popüler yöntemlerden birisi de Ozon tedavisi. Bunun nasıl etkileri var?

Özellikle şeker hastalarında çok etkili... Enfeksiyonlarda, hücrelerin yenilenmesi konusunda çok büyük faydası var. İstanbul’da ayda bir gidenler var. Cildi yeniliyor, hücreler canlanıyor. Yara tedavilerinde çok faydası var. Üçüncü, dördüncü seanstan sonra insanların cildi pırıl pırıl oluyor. Yara enfeksiyonlarında büyük etkisi var.

Siz sülük tedavisi konusunda da eğitim aldınız. Sülük tedavisinde temel nokta nedir?

Sülük tedavisi konusunda bazı bilinen yanlışlar var. Binin üzerinde sülük çeşidi var. Bunların sadece üçü tıp alanında kullanıyor. Türkiye’de sadece bir çeşidi bildiğim kadarıyla Kayseri’de üretiliyor. Şöyle derler “sen sülüğü koy, o gider hasta yeri bulur.” Hayır, sülük vücutta sıcak olan yere gider. Sülüğü nereye koyduğunuz önemli. Orada da işte uygulanan yer akupunktur noktası. İlk 5-10 dakika arasında bir enzim salgılar ve 10. dakikadan sonra durmasının bir anlamı yok. Kullanılan sülük tekrar kullanılmaz, imha edilmesi gerekir.

Mezoterapi de son dönemde sıkça duyduğumuz bir kavram, biraz açıklar mısınız?

Cildin orta tabakasına, yani mezo-derme enjeksiyonla tedavi uygulamak demektir. PRP ,gençlik aşıları,Somon DNA, H100, Göz altı kırışıklık,  Göz altı torbalanma, Göz altı morlukları...Bunlar için uygulanan ürün ayrıdır. Dermapen uygulaması ve sonrasında kullanılan peeling uygulamaları da bir tür mezoterapidir. Ağrı için de mezoterapi uygulamaları vardır ancak ben Akupunktur ve Kupa terapi ( hacamat) uygulamaları da yapıyorum. Medikal Ozon bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi, romatizmal hastalıklar,  fibromiyaljinin kontrolü, bel ve boyun fıtıklarında ağrının azaltılması, diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi, insülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom ve yağlı karaciğerin tedavisinde kullanılan bir yöntem.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları ile ilgili toplumumuzda yaygın bir inanış vardır ama bu uygulamaları hekimlerin yapması gerekiyor değil mi?

Evet. Bu uygulamaları aslında büyüklerimiz bir şekilde yapıyorlardı ama ciddi kötü sonuçlar ile karşılaşılabiliyor. Sonuçta mevzubahis sağlık... Bir bel fıtığı hastasına uygulanacak yanlış bir tedavi ömür boyu sakat kalmasına neden olur, örneklerini defalarca yaşadık, gördük. Biz burada bunun için varız.

Röportaj: Ozan Ertuğrul

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.