banner91

31 Mart seçimlerinin üzerinden yaklaşık 50 gün geçti. Bu kadar süre göreve yeni seçilmiş bir belediye başkanının icraatlarını değerlendirmek için oldukça az bir zaman demek. Nasıl bir başkan olacağını önümüzdeki aylarda daha net görebileceğiz. Yine de bu geçen süre içerisinde Tolga Başkanın almış olduğu bazı kararlar gelecek için umut vadetse de kafamızda geçmiş dönemle ilgili bazı soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

O sorulardan önce Tolga Başkanın aldığı birkaç kararı hatırlatmak için yazalım. Tolga Tosun Başkanlık koltuğuna oturduğunun hemen ertesi günü belediyenin bütün şantiyelerini gezerek denetleme yaptı. Bu normal bir durum gibi görünebilir ama o gün ilginç bir karar alarak belediyeye ait bütün araçları garaja çektirdi. Hatta bir iki basın kuruluşunda 'Tolga Tosun anahtarları toplattı' şeklinde açıklamalar yer aldı. Bu konuyla ilgili olarak tasarruf tedbirleri gibi cümleler sarf edilse de, bu açıklamalar pek tutarlı gelmedi. Tam tersine kamuoyunda konuşulan başka bir neden vardı. Bazı belediye personeli araçları kendi veya tanıdıklarının özel işleri için kullanıyordu. Eğer olay bu söylenen gibiyse ve böyle bir tedbiri aldıracak seviyeye geldiyse durumun vahametini siz düşünün.

Belediye ile ilgili geçmişten gelen başka bir vahim durum da bu olaydan birkaç zaman sonra Tolga Başkanın personele gönderdiği bir yazıyla ortaya çıktı.  Yazıda özetle bazı personelin mesai saatlerine riayet etmediği, verimli çalışmadığı gibi durumların olduğu bunların devam etmesi halinde gereğinin yapılacağı yazıyordu. Eğer bu olay birkaç kişiyle sınırlı olsa, o kişiler müdürleri ya da Tolga Başkan tarafından uyarılır ya da gereği yapılırdı ama Başkan bütün personele bu uyarı yazısını göndermişti. Bu da ortada ciddi bir disiplinsizlik olduğunu akla getiriyor ki, böyle bir uygulamaya gidildi.

Tolga Başkanın belediye çalışanlarıyla ilgili olarak aldığı kararlar bunlarla bitmedi. Son olarak Başkan belediyede mesaileri kaldırdı. Bununda belediyeye aylık yaklaşık 300 bin lira tasarruf sağladığı söyleniyor. Şimdi burada akla gelen soru şu; belediyeye 300 bin lira maliyeti olan personel mesaisi kaldırıldıktan sonra işlerde bir aksama görüldü mü? Edindiğimiz bilgi ve izlenimlere göre hayır, hiçbir aksama olmuyor. Peki, madem işler normal mesai saatleri içerisinde tıkır tıkır yetiştiriliyorsa geçmiş dönemlerde bu fazladan mesailer neden yapılıyordu?

Yukarıda yazdıklarımız Tolga Tosun’un başkanlık koltuğuna oturduktan sonra aldığı kararlardan sadece birkaçı. Buradan anlaşılan o ki; Tolga Başkan icraatlarına ilk olarak belediyeden başlamak gereğini hissetmiş. Bu da oldukça doğal ve doğru bir yaklaşım. Tabi burada bir parantez de Belediye Başkan Yardımcıları Ozan Onur ve Metin Ok’a açmak gerekiyor. Onlar da en az Tolga Başkan kadar belediyenin daha verimli çalışabilmesi için ciddi bir çaba sarf ediyorlar.

Yine de önlerinde belediye ile ilgili sorun teşkil ettiği düşünülen konular mevcut. Bunlardan biri de ki en dikkat çekeni, belediyede fazla personel olduğu söylemi. Bandırma Belediyesinde şu an 750’nin üzerinde personel var. Tabi ki bir ilçe halkı için belediye önemli istihdam kapılarından biridir ama halka hizmet etmek için var olan bir kurumun arpalık haline getirilmesi de kabul edilemez. Bandırma Belediyesi için dile getirilen bu söylem ne kadar doğru bilemeyiz ama önümüzdeki aylarda başkanın bu yöndeki yaklaşımları tabloyu ortaya çıkaracaktır.

Biz de bunların takipçisi olacağız…  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.