banner91

Son günlerde gerek yerel basında gerekse ulusal basında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi özel kalem müdürlüğünün “yüksek” harcamaları gündeme geldi. bir iddia ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'nün harcamaları gündeme taşınmış ve bu harcamaların nerelere yapıldığının açıklanması istenmiştir.

Yerel yönetimlerde, mevzuat olarak, nüfusu 150 bin üzerindeki belediyelerde özel kalem müdürü istihdam edilebilmektedir. İstihdam edilen özel kalem müdürü “öncelikle” belediyede veya diğer kamu kurumlarında çalışan memurlar arasından seçilmesi esas olsa da pratikte belediye başkanının “özel” işlerini yapabilecek dışarıdan insanlar arasından seçilir ve atanır. Asıl ayrıntı ise 657 sayılı devlet memurları kanununa göre “istisnai” bir durum olup, atanan kişi “memur” sıfatını almaktadır.

2009 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bir genelge ile Bakanlıktan izin alınması zorunluluğu getirilmiştir. Eylül 2018'de ise özel kalem müdürlüğü atamasına cumhurbaşkanından izin alınmasına yönelik cumhurbaşkanlığı genelgesi yayımlanmıştır.

Türkiye’de geçtiğimiz dönemlerde özel kalem müdürü olarak başlayan kişilerin “asaletini” aldıktan sonra teknik ve sosyal birim müdürlüklerinde devam ettirildiği, hatta bir belediyenin neredeyse tüm birim amirlerinin özel kalem müdürlüğünden atandığı Sayıştay raporları ile ortaya çıkmıştır.

Yerel yönetimlerde özel kalem müdürlüğü, başkanın ve başkan yardımcılarının sekretaryasını yapmaktır. Yani randevu düzenini sağlamak, başkanlık yazışmalarını takip etmek, toplantı-davetlerle ilgili temsil ve ağırlamayı yapmakla yükümlüdür. Bütçesini de genellikle bu doğrultuda harcar.

Adı geçen belediyenin özel kalem müdürlüğü harcamalarına bakıldığında yüksek denilen harcamaların Büyükşehir bütçesi içindeki payı en fazla %4-5 civarındadır. Buna rağmen başta Bandırma olmak üzere bazı ilçe  belediyelerine bakıldığında bu oranın %8-10 civarında olduğunu görmek oldukça ilginç bir tablo ortaya çıkarmaktadır. 

Bir sonraki dönemi düşünen belediye başkanlarının özel kalem müdürlüğü bütçesini, belediye hizmetlerinin tanıtılması, belediye ile ilgili temsil ve ağırlama yerine başkanın şahsının tanıtılmasını ve bu amaçla kullanılmasını beraberinde getirmektedir.

Dileriz ve isteriz ki özel kalem müdürlüğü harcamaları belden aşağı tartışmaların olmadığı, açık, şeffaf ve denetlenebilir şekilde yapılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.