banner91

Sayıştay, genel ve katma bütçeli kamu kuruluşlarının gelir-giderleriyle işleyişini “kamu” adına denetleyen kuruluştur. Yapmış olduğu denetlemeleri raporlaştırıp yayımlar. Bu durum şeffaflık ilkesinin temelidir.

Son günlerde gazetelerde Sayıştay raporlarından alıntılarla birçok haber yapılmış, kamu kurumlarında “anlam” verilemeyen uygulamalar gün yüzüne çıkartılmıştır. Hafıza tazelemek adına en dikkat çekici bulgular, “teknik” olmayan ekibin “Tayland”a teknik geziye gitmesi, bir otomobilin “hesapta” 100km de 60lt yakıt harcaması olmuştur.

Yakın çevremizdeki Gönen Belediyesi’nin 2017 faaliyetleri Sayıştay tarafından denetlenmiş, Ekim 2017 tarihi itibariyle de raporlanmıştır. Kanımca en ilginç bulgu; “işçi” ve “sözleşmeli” olarak istihdam edilen personelin birim amiri-müdürü olarak görevlendirilmesidir. İlgili raporda açıklandığı gibi işçi-sözleşmeli personel memurun “amiri” olamaz!

Raporun detaylarına girmeyeceğim. Özetle bu uygulamanın kurum içindeki kariyer ve liyakat ilkelerini zedelediği, görevde yükselme ve unvan değişikliği düzenlemelerinin devre dışı bırakıldığı, kurumsallaşmayı engellediği, personelin motivasyonunda ve veriminde düşüşe sebep olduğu, bu sorunların kurumun kaliteli hizmet üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu kaliteli insan kaynağını yitirmesine sebep vereceği savını haklı ve doğru buluyorum.

Yerel yönetimlerde birim amiri-müdürü siyaset kurumunun temsilcisi olarak gözükse de liyakat ilkelerine uygun olarak belirlenmelidir. Mesleğinde tecrübeli, ilgili mevzuatları bilen, insan ilişkilerinde başarılı, hitabet yeteneği olan, sevk ve idareyi yapabilecek, gerektiğinde inisiyatif alabilen, öngörü sahibi, ufku açık vizyon sahibi “memur”lardan oluşmalıdır.

Bandırma Belediyesinin Sayıştay raporu henüz yayımlanmadı. Ancak biz biliyoruz ki; Gönen Belediyesinde var olan işçi-sözleşmeli personelin birim amiri pozisyonunda bulundurulması kismi sürelerle de olsa var. Hatta bir tık ötesinde bu sözleşmeli personelin “encümen” toplantılarına girerek belediyenin yönetilmesinde söz sahibi olması, encümen kararlarında imzası da var.

Belediye Encümeni, belediye meclisinden sonra en yetkili kurumdur. Belediyenin yürütme organıdır. Belediye Meclisinin aldığı kararları uygular, yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş şekilde kararlar alır. Belediye Encümeni “seçilmiş” ve “memur”lardan oluşur.

Şehri Eminin bu tip uygulamalarda daha dikkatli olmalıdır. Yasa ve yönetmelikleri iyi bilmesi gerekir ya da yasa ve yönetmelikleri iyi bilen insanlarla çalışmalıdır!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.