banner91

Bu haber kez okundu.

CHP'DE MAVİ LİSTE ÇEKİLDİ
banner93

Cumhuriyet Halk Partisi delege seçimleri için beyaz liste ile yarışa katılan  mevcut İlçe Başkanı Hüseyin Bahar'ın karşısında  Mavi  liste  ile yarışa katıldıklarını açıklayan Gültekin Mutlu, Niyazi Yeloğlu ve Gökhan Yankol'dan oluşan  liste hafta sonu gerçekleşen 4 mahalle seçimlerinde ağır yenilgi almalarının ardından Gar Kahve- Mutfak'ta  gerçekleştirilen basın açıklaması ile delege seçimlerinden çekildikleri açıklandı.

Mavi liste adına açıklamayı Gültekin Mutlu yaptı. Partinin önde gelen isimlerinden önceki dönem milletvekili Mehmet Tüm, önceki dönem belediye başkanı Dursun Mirza ve bazı eski meclis üyelerinin de hazır bulunduğu çekilme açıklamasında gerekçe olarak Belediye Başkanı Tolga Tosun'un tarafsızlığını kaybettiği, bir çok üyeye aş ve iş tehditi bulunduğu iddia edildi.Mutlu “Bir şölen havasında geçmesini arzuladığımız delege seçimlerimiz, ne yazık ki ilk 2 günde bir panayır havasına dönüşmüş, özellikle Belediye çalışanları üzerinde yapılan birebir görüşmelerle, sonrasında yine belediye emekçileri ile yapılan toplu görüşmelerle farklı bir boyut kazanmış, belediyenin imkanları ve kamu gücü kullanılmıştır. Bu süreç beraberinde muhtarlarımızla yapılan görüşmelerle devam etmiş, bir takım mahallelerimize destek vermedikleri bir durumda hizmet götürülmeyeceği mesajı net bir şekilde verilmiştir. İş beklentisi ile umut verilen gençlerimiz, evlatlarının belediye yapısı içerisinde bir işe sahip olması için meydanda olan üyeler, aileler ne yazık ki bir tercihe zorlanmış, bir mahalle baskısı ile karşı karşıya kalmışlardır” dedi.

İşte Mavi grubun delece seçimlerinden çekilme gerekçesi;

"Hepinizin bildiği gibi CHP Bandırma İlçe Örgütü olarak 23 Kasım - 29 Kasım 2019 tarihleri arasında mavi ve beyaz liste olmak üzere 2 listenin yarıştığı bir delege seçim sürecini yaşıyoruz.

CHP dostluğun, yoldaşlığın aynı zamanda farklılıkların çatısıdır. Hiçbir partide olmayan ‘’ Parti İçi Yarış’’ bizde vardır. Bu yarışta tercihini yapan arkadaşlarımız zaman zaman farklı yerlerde, farklı gruplarla birlikte olabiliyor. Bu durum bir ‘’ayrışma’’ olmadığı gibi hoşgörü ve zenginliğimizdir.

Bu bağlamda tercihini parti içi bu yarışta farklı gruplarda kullanan arkadaşlarımızın birbirini sevme zorunluluğu yoktur. Fakat parti disiplini ve sosyal demokrasinin temel ilkeleri birbirimize, farklılıklarımıza saygı duymamızı gerektiriyor…

Bundan hareketle bir şölen havasında geçmesini arzuladığımız delege seçimlerimiz, ne yazık ki ilk 2 günde bir panayır havasına dönüşmüş, özellikle Belediye çalışanları üzerinde yapılan birebir görüşmelerle, sonrasında yine belediye emekçileri ile yapılan toplu görüşmelerle farklı bir boyut kazanmış, belediyenin imkanları ve kamu gücü kullanılmıştır.

Bu süreç beraberinde muhtarlarımızla yapılan görüşmelerle devam etmiş, bir takım mahallelerimize destek vermedikleri bir durumda hizmet götürülmeyeceği mesajı net bir şekilde verilmiştir.

İş beklentisi ile umut verilen gençlerimiz, evlatlarının belediye yapısı içerisinde bir işe sahip olması için meydanda olan üyeler, aileler ne yazık ki bir tercihe zorlanmış, bir mahalle baskısı ile karşı karşıya kalmışlardır.

Belediye bünyesinde görev yapan arkadaşlarımızın özgür iradesine ipotek konulmuş, tercihlerini bağımsız bir şekilde yapmaları ‘iş ve aş tehditi ‘’ile ne yazık ki engellenmiştir..

Bir belediye başkanın elbette bir görüşü olabilir. Fakat belediye başkanları, parti içi mücadeleye saplanıp kalırlarsa asli görevini eksik yaparlar. Burada ince bir çizgi vardır. Belediye başkanlarının belediye kaynaklarını ve kamu gücünü kullanarak parti içi bir gruptan yana olmaları parti içi demokrasiye zarar vermektedir.

Elbette belediye başkanları bir adayı destekleyebilir.  Fakat şu unutulmamalıdır ki belediye başkanları ilçelerine, kentine hizmet etmek için seçilmiş kişilerdir. Kendilerine oy vermeyen kesimlere de hizmet etmek durumundadırlar. Onların görüşlerini de dikkate almalıdırlar. O nedenle parti içerisindeki bir takım yarışlara, çekişmelere müdahil olmaları, örgütsel birliğimize ve bütünlüğümüze zarar verdiği ortadadır. Kazanan belki beyaz liste olmuştur, fakat diğer renkler birliğimiz, beraberliğimiz, bütünlüğümüz çerçevesinde zarar görmüştür. Bu kongrenin ne yazık ki kaybedeni vardır, ama kazananı yoktur..

Büyük bir dip dalgası, 31 Marttan itibaren Türkiye siyasetini değiştirmeye başladı. Yeni siyaset anlayışı, yukarıdan aşağıya dizayn edilen değil umutla beslenen bir şeydir. Bu umudu besleyecek olan bizleriz. Bu umudun sönmesine izin vermeyecek olan kent Bandırma’dır. O nedenle bu umudu bozacak hiç bir şeye izin vermeyeceğiz.

Bu nedenle mavi liste olarak bu şartlar altında bu delege seçimine devam etmemenin partimize daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Bizim için önemli olan ekibimizin geleceği değil, Partimizin geleceği ve başarısıdır. üyelerimizi  daha fazla ayrıştırmaya, küçük düşürmeye hakkımızın olmadığına inanıyor. Bundan sonra ki süreçte partimizin başarılı olması için var gücümüzle çalışacağımızın bilinmesini istiyor, kongre sürecinde emek veren tüm arkadaşlarımıza ve tüm sağduyulu üyelerimize teşekkür ediyoruz.. "

NİYAZİ YELOĞLU     GÖKHAN YANKOL       GÜLTEKİN MUTLU

Anahtar Kelimeler:
ChpBandırma ChpMavi Liste
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.