banner91

Yerel seçim arifesindeyiz. CHP ve AK Parti’nin aday adayları ortaya çıktı ve çalışmalarına başladı. MHP ve İyi Parti’de ise sessizlik sürüyor. Her aday adayının bir iddiası var. Ayrım yapmaksızın hepsi Belediye Başkanı olabilecek vasıf, yetenek ve bilgi birikimine sahip. Çevrelerinde kendilerini destekleyen insanlar da mevcut. Bu yazımda CHP aday adaylarının toplumda karşılıkları üzerine objektif değerlendirmeler yapmaya çalışacağım. Geçtiğimiz 5 yılı da değerlendireceğim ve akıllarda kalan olayları aktarmaya çalışacağım. Toplumsal hafızamızı tazelemeye, kimin neden aday olduğunu ne yapmak istediğini anlamaya çalışacağım. Yazdıklarım adayların sokakta konuşulanlardan, toplumdaki algılanışlarından bahsedeceğim.

Gönüllerin adayı Ozan Onur ile başlayalım. Ozan bey, sevilen, sayılan, entelektüel bir yapıya sahip. Gücünü, sözünü sol geleneklerden alan 10 yıl boyunca belediyedeki yönetici görevinden dolayı belediyeciliği bilen yetkin bir insan. Ancak yakın çevresi dışında kendisine şu ana kadar eklemlenen kimse yok. Silsile-i meratib gereği kendisinin belediye başkan adayı olmasını bekliyor ve istiyor.

2014 yılında henüz yeni dönemin başında tanımadığı-bilmediği kişilerin silahlı saldırısına uğramış, yaralanmış, ciddi ameliyatlar geçirmiş, sağlığını geri kazanabilmek için mücadele etmiştir. Bu saldırı Ozan Beyin hayatının kırılma noktasıdır. Dursun Mirza’nın kendisine destek olmadığını yakın zamanda ifade etse de geçtiğimiz 4 yıl boyunca bunu yakın çevresi dışında söylememesi düşündürücüdür. Saldırının nedenlerini sorgulasaydı, sorumlulardan hesap sorma amacında olsaydı bugünün vazgeçilmez ve herkesin yanında olacağı tek aday olarak karşımıza çıkabilirdi. Ozan bey bu gücü gösteremedi ve zamanla etkisizleştirilmesini sineye çekerek odasında oturmayı seçti.

Metin Ok. Kuyumcu , esnaf, çarşının sevilen yüzlerinden biri. Asıl mesleği Maden Mühendisi. Ciddi bir çevresi var. 2014 yılında önseçime girmesinin engellenmesi, o gün yapılan önseçim üzerindeki şaibe hala hafızalarda. 2014 yılından bugüne çevresini bir arada tutmayı başarmış, yılmamış ve bu yaşamış olduğu mağduriyeti gözardı etmeden yeniden aday adayı olarak karşımıza çıkmıştır. Kısa bir dönem CHP ilçe başkanlığı yapmıştır. Kendisinin ve çevresinin belediyecilik deneyimleri yok denebilir. Ayrıca geçtiğimiz 5 yıl boyunca onca olay ve etkinlikte tavır alamamış, söz söyleyememiştir. İnşaat sektöründeki çalışmalarından dolayı Dursun Mirza ile çatışmamayı seçmiştir. 5 yıl boyunca Otel Satışı, Akçapınarki arazi satışında söz söylememiş olması, Bandırma ve çevresindeki gelişmelerden habersiz olması (ya da davranması) var olan ekibini bir düşünce kulübünden öteye götürmemiştir. Aday adayı tanıtım toplantısında neden aday olduğunu bile açıklayamamış, memleketi üzerinden kendisinin değerlendirilmesine sebep olmuştur.

Avukat Tolga Tosun. Siyasetin yeni yüzü. Başta gençler olmak üzere her kesimin umut olarak gördüğü, eğitimli, iyi aile çocuğu, belediyecilikle ilgili deneyimli, sevecen bir kimlik. Çoğumuz onu Sedat Beyin veliahdı olarak biliyor. Etrafında mesleki ve teknik olarak yetkin insanlar var. Geçtiğimiz hafta otopark sorunu ile ilgili çalışması beğeni topladı. Otopark sorununun çözümüne ilişkin böyle somut bir öneri bu güne kadar kimseden gelmemişti. Geçtiğimiz 5 yıl içinde Tolga Tosun ismini öne çıkaran 2 olay yaşandı. Otel satışı ve Akçapınardaki arazi satışı. Şimdi Tolga Tosun’la birlikte hareket eden belediye meclis üyeleri bu satışlara karşı çıkmış ve her iki satışın ilk ihalelerini iptal ettirmişti. Keşke satışlara neden karşı olduğunu yanındaki arkadaşları ile çıkıp basına açıklasaydı, bizim satmaya ihtiyacım yok, bedavaya verilecek yerimiz yok, diyebilseydi Bandırmalıların gönlünde taht kurmayı başarırdı.

Ve gelelim mevcut Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya… 4.5 yıl belediye başkanlığı, 5 yıl başkan yardımcılığı yapmış, birikimli, siyaseti bilen, geçtiğimiz 10 yılda Bandırma’ya ciddi katkılar sağlamış biri. Başarılı sayılabilecek belediye başkanlığı döneminde, Bandırmanın en büyük projelerinden birini gerçekleştirmiş, kendi ifadesi ile de sayısız hizmet yapmıştır. Yapılanlar elbette kabulümüzdür. Vaatlerinin %85ini gerçekleştirdiğini iddia etmekte 2014 yılındaki projelerinden sadece Kapalı Pazar yerini yapmıştır. Nasıl bir matematik sonucu olarak %85 çıkmıştır anlayabilmiş değilim. Pazar Yerinde başta düşünülmeyen sonradan yapılanlar uzun süre gündemi işgal etmiştir.

Ozan Onurun vurulmasından sonra belediye içi dahil korumalarla dolaşmaya başlamıştır. Vurulmadan sonra meclis üyelerinin bölündüğünü, kendisini bu konuda eleştirenler olduğunu biliyoruz. Bu süreçten sonra daha fazla içe kapanmış, “dar” kadrosu dışında kendisine ulaşabilen kimse olmamıştır. CHP belediyesinde “HALK” günü olur mu? Ama olmuştur. Halkın içinde olduğunu söyleyen başkan, makamında daha öncesinden belirlenmiş kişileri “halk” günü kapsamında kabul etmiştir.

Otel ve Akçapınar arazisinin satılması sonrasında iptal edilerek tekrar satılması akıllardaki en büyük soru işaretleridir. İlk satışlar neden iptal edilmiştir? Satışlara neden karşı çıkılmıştır? CHP yönetiminin bu satışlarla ilgili bilgisi var mıdır? Toplumda iddia edildiği gibi akçeli işler dönmüş müdür? Bu soruların cevabını sanırım hiç öğrenemeyeceğiz. Bilinen bir şey var ki iyiki ilk satışlar iptal edilerek ikinci satışlar yapılmış, bu sayede belediye kasasına daha fazla para girmiştir.

CHP merkez yönetimi yukarıda yaşananları ne kadar biliyor bilmiyoruz. Neye göre bir aday belirleyecek hep birlikte bekleyip göreceğiz. Bandırmanın şehri emini çalışkan, dinamik, kendini sürekli yenilen, vizyon sahibi, üretken, verdiği sözleri tutan, halkın gerçekten içinde olan, paylaşımcı, şeffaf biri olmalıdır. Sadece başkan değil meclis üyeleri de…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.