banner91
banner96

Bizi yönetenlerin, yönetmeye talip olanların ve yönettiğini düşünenlerin dillerinden düşürmediği bir kavramdır ‘’ birlikte yönetmek’’! Bu iş bu kadar kolay mı?

Bir seçim sürecinden yeni çıktık. Yönetime aday olanlar ve seçimin sonunda kazananlar yetenekli, bilgili ve birikimli insanlar. Çevrelerinde de bir o kadar deneyimli ve yetkin insanlar var. ‘’ Birlikte yöneteceğiz’’ kavramı dar anlamda ‘’ ben’’ ya da ‘’bana yakın’’ insanlar mı, yoksa farklı STK’ların içinde kendilerini konumlamış, farklı duyarlılıkları olan çevreciler, kadınlar, engelliler, gençler, dini/etnik yöresel figürler kısacası geniş halk kesimi mi?

Yerel seçim ve Belediye yönetiminden hareketle bu soruya ‘’ en geniş halk kesimlerini’’ içeren bir Belediye Meclis grubu oluşturulduğu cevabı verilebilir. Meclis grubu oluşturulurken bu hassasiyetler dikkate alındı denilebilir. Gerçek ise görünenin tam tersi!

Kavramımıza geri dönelim ve birlikte yönetmenin aşamalarını-yöntemlerini gözden geçirelim. Her şey şeffaf bir yapı oluşturmakla başlamalı. Gelir-gider çizelgelerinden, ihtisas komisyonlarının kararlarından, birimlerin kısa ve orta vadeli programlarının yayımlanması gibi. Bu şeffaf yapı ‘’birlikte yönetmeyi’’ planladığın kesimlerin ulaşmak istediği bilgiyi onlara vermekle başlar. İnsanlar gördükleri eksiklik-yanlışlıkların tamamlanmasını-düzenlenmesini talep ederler. Talep ve öneriler ‘’akademik’’ bir yapı ile değerlendirilir, sonuçlandırılır, uygulamaya konulur.

Kabaca karikatürize etmeye çalıştığım şeffaflık, şikayet/taleplerin alınması, değerlendirilmesi ve uygulanması kurumsal (örgütsel) bir kimlik kazanamazsa da kısa süreli olur. Kurumsal kimliği bu organizasyona sağlayacak olan güçlü, bağımsız ve kapsayıcı kent konseyi, kadın-gençlik-engelli meclisleri, yerel kitlesel düşünce platformları, mahalle meclisleri ve mahalle toplantıları, sürekli ve düzenli yapılan anketler, basın, internet ve sosyal medyanın takibi ve etkin kullanımı ile yapılabilir.

Kullanılan yöntemlerle kitlelere ulaşabilir ve sağlıklı geri dönüşler alınabilir, ciddi süreç iyileştirmeleri de mümkün olur.

Kent vizyonunun oluşturulmasında, kalkınma-stratejik planların yapılmasında, bütçede, imar planlamasında, çevrenin korunmasında, kültür sanat faaliyetlerinde katılımın sağlanması ve bu alanların akademik yöntemlerle beslenmesi birlikte yönetmenin temelidir.

Birlikte yönetmek sanattır!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.